Miért fontos a védőoltás ?
Évente sok macska betegszik meg, vagy pusztul el olyan fertőző betegségek miatt, amelyeket vakcinázással tartósan meg lehetett volna előzni. A fertőző betegségeket okozó vírusok és baktériumok nagyon elterjedtek a macskák között. A nem oltott macskákra óriási veszély leselkedik, hogy megbetegszenek és elpusztulnak. Tény, hogy a fertőző betegségek esetében a megelőzés a legfontosabb, hiszen számos betegség következményét gyógykezeléssel már nem tudjuk megszüntetni. Amikor a macska már megbetegedett, a tüneteket súlyos költségek árán valamennyire enyhíteni lehet, de ez nem mindig jár sikerrel. A macska vakcinázása a tulajdonos felelőssége, mivel a nem oltott macskák fertőzési forrást jelentenek a többi számára.
Hogyan működik a vakcina ?
A vakcinában található gyengített vagy elölt mikroorganizmus aktiválja a szervezet saját védelmi rendszerét és ezáltal a szervezetben védőanyagok, ellenanyagok képződését serkenti. Ezek az ellenanyagok védik meg a fertőző betegségek ellen a macskát. Ezt a védelmet nevezzük immunitásnak.
A vakcinákról
Az ön macskájának állatorvosa jó minőségű, megfelelő hatékonyságú vakcinákat (Pfizer, Intervet) használ. Ezek a vakcinák hatékony és biztos védelmet nyújtanak a következő betegségekkel szemben:
- leukózis,
- fertőző hashártyagyulladás (FIP-vírus),
- fertőző bélgyulladás (panleukopenia),
- fertőző rhinotracheitis (herpes vírus),
- calicivírus okozta nátha.
LEUKÓZIS
A macskák leukózisa igen elterjedt és veszélyes megbetegedés. Ma minden hatodik macska azért pusztul el, mert ezzel a vírussal fertőzött. A vírushordozó macskák hónapokig, esetleg évekig nem mutatnak tüneteket, közben a vírust nyállal, vizelettel és bélsárral, valamint tejjel ürítik és fertőzik az egészséges macskákat. A fertőződés 1-8 éves kor között következik be. A betegség során károsodik a vérképző rendszer, amely következtében az immunrendszer legyengül és/vagy a csontvelőben és a vérben daganatok képződése indul meg. A legyengült immunrendszer miatt a vírushordozó állat nagyon fogékonnyá válik más fertőző betegségekre is. A betegség változatos lefolyású, nagyon gyakori a kóros lesoványodás. A fertőzött állatok 70%-a mintegy 3 éven belül elpusztul. A rendelőnkben használt (Leukocell, Pfizer) vakcina a leukózis minden kórképe ellen védelmet nyújt. Az egészséges macskában ellenanyag termelést hoz létre a teljes leukózis vírus ellen, valamint annak a daganat kiváltó antigénje, a Focma ellen is.
MACSKÁK FERTŐZŐ HASHÁRTYAGYULLADÁSA (FIP-VÍRUS)
A betegséget a FIP coronavírus okozza. Az állatok a már fertőzött macskák testnedveivel, bélsarával történő érintkezés során kapják meg a halálos kórt. A betegség lappangási ideje 2 hét és 4 hónap, a fertőződés nemritkán fél-egyéves kor között létrejön és idült lefolyású. A FIP nedves formájára a hashártyagyulladás jellemző, száraz formáját az agyban, a májban, a vesében és a szemben daganatszerű gócok kialakulása jellemzi. A fertőzött állatok bágyadtak, fokozatosan soványodnak, állandóan lázasak, szőrzetük borzolt és tompa fényű. A betegség nem gyógyítható, ezért a megelőzés nagyon fontos. A Primucell FIP vakcina egészséges macskák orrba történő vakcinázására szolgál a fertőző hashártyagyulladás megelőzésére. A vakcinázás célja, hogy csak a felső légutakban elszaporodó vírus olyan erős sejtes immunválaszt hozzon létre a szervezetben, amely megvédi a macskát az utcai vírustól.
MACSKÁK FERTŐZŐ BÉLGYULLADÁSA (PANLEUKOPENIA)
A kutyák parvovírusos bélgyulladásához hasonló beteg-séget a macskákban szintén parvovírus okozza. A vírus súlyos tüneteket és elhullást főleg 3-5 hónapos kölykökben okoz. Előfordulhat, hogy a macska olyan hirtelen pusztul el, hogy mérgezésre gyanakszunk. A típusos esetben étvágytalanság, magas láz, bágyadtság, hányás és kiszáradás tapasztalható. A vírussal való fertőződés vemhes macskákban vetéléssel, a megszülető kölykökben súlyos agykárosodással járhat.
MACSKANÁTHA
A macska nátháját leggyakrabban a herpeszvírusok (macskák fertőző rhinotracheitise) és calicivírusok (macskák calicivírus okozta náthája) okozzák. E kórokozók gyakran olyan macskákban okoznak légzőszervi tüneteket, amelyek ellenállóképessége más vírusos fertőzés (leukózis, fertőző hashártyagyulladás) következtében csökken. A herpeszvírusok okozta megbetegedés esetén súlyos elesettség, kötőhártya-gyulladás, tüsszögés, nyálzás, orrfolyás és láz a legjellemzőbb tünet. A calicivírusok okozta tünetek hasonlóak ehhez, de kevésbé kifejezettek
VESZETTSÉG
Az utóbbi években hazánkban is gyakoribbá vált a veszett macska okozta emberi sérülés, ezért nagyon fontos, hogy kijáró macskánkat az emberre is halálos betegségtől megvédjük.
A kölyökmacskák védőoltása
A kölyökmacska alapimmunitásának létrehozásához 9 hetes kortól kezdve valamennyi fertőző betegség ellen oltást kell kapnia. Hiszen az anyától a tejjel felvett ellenanyagok szintje egyre csökken. Ezek a védőoltások a kölyköknél csak akkor hatékonyak, ha megismétlésre kerülnek, hogy a szervezet memóriasejtjei jól rögzítsék azt. Az Ön állatorvosa tájékoztatja a cica számára szükséges valamennyi oltásról, és arról, hogy meddig nem érintkezhet más macskákkal. Az állatorvos a védőoltásokat oltási könyvbe írja be, hogy nyomon lehessen követni, milyen fertőző betegségek ellen védett az állat. Ez nagyon fontos dokumentum, a veszettség oltásokat is tartalmazza, és kiállítások, utazások esetén az állat egészségi állapotának igazolására szolgál. Felnőtt macskák védőoltása
A kölyök állatok alapoltásokkal szerzett védettsége nem tart egész életükön át. A védőoltásokat évente egyszer ismételni kell, hogy a felnőtt macska biztosan védett legyen a fertőző betegségek ellen. Az évi ismétlő oltások emlékeztetik, felfrissítik a macska immunrendszerét. Az ismétlő oltások azért is fontosak, mert az állatorvos ellenőrizni tudja macskánk egészségi állapotát. Utazás a macskával
A határon történő átlépéshez a macskának az egészségéről szóló hatósági állatorvosi igazolásra és érvényes oltási könyvre van szüksége. Az utolsó oltás az utazás előtt legalább két héttel történjen, mert a megfelelő immunállapot kialakításához legalább ennyi időre van szükség.
Mi a teendő, ha a macska kölyökkorában nem kapott oltásokat, vagy az évi védőoltást nem kapta meg ?
Azonnal kérdezze állatorvosát, mert a fertőző betegségek kórokozói nagyon elterjedtek a környezetben. Az oltások elhagyása veszélyezteti macskája és a többi cica egészségét ! A védőoltások és a paraziták elleni kezelés
Ha a macskák szervezetében paraziták vannak, akkor az alapoltásokra nem tud megfelelő immunválasz kialakulni. A vakcinák nagyobb védelmet tudnak biztosítani a parazitáktól mentes kölyök állatokban ! Orsóférgesség
A kölyökmacskák orsóféreggel a megszületést követően fertőződhetnek, amikor a fertőzött anyamacska tejével veszik fel a lárvákat.
A féregpetéket az újszülöttek felvehetik egymás, és anyjuk bélsarából is. Ezért valamennyi újszülött macskát potenciálisan fertőzöttnek kell tekinteni. Az orsóféreg az embert is megfertőzi: az állat simogatásakor peték kerülhetnek a kezünkre, szánkba. Az orsóférgek kisgyerekben a lárvavándorlás során allergiát, sőt vakságot is okozhatnak ! Védekezés: A kölyök állatot 6 hetes korig 2 hetente kezeljük féregtelenítő pasztával (pl. Banminth Katze), majd 6 hetes korától negyedévente féregtelenítő tablettával, vagy Stronghold bőrre cseppenthető gyógyszerrel, mivel a felnőtt állatok a környezetből bárhol felvehetik az orsóféreg és egyéb férgek petéit, lárváit. Bolhásság
A bolhák irritálják a kölyök állatokat, csípésük nyomán allergiás bőrgyulladás is kialakulhat. Elpusztításuk nem elegendő csak az állaton, mivel ott a bolha populáció csupán 5%-a él kifejlett bolhaként. A többi 95% az állat környezetében, fekvőhelyén, a lakásban, a szőnyegben, mint pete, lárva és báb fejlődési alakokban található. Védekezés: Többféle modern készítmény áll rendelkezésre, melyek nem csak elpusztítják az állaton lévő bolhákat, de tartósan meg is védik az újrafertőződéstől. (pl. Stronghold, Frontline Spot on, -spray).
|